محسن آرمين در نطق پيش از دستورخود در مجلس پس از اطلاع از نتيجه‌ي تحقيقات وزارت اطلاعات

آيت‌الله شاهرودی می‌فرمايند صلاح نيست قوه‌ قضاييه زير سئوال برود


چهار‌شنبه ٥ شهريور ۱۳۸۲
محسن آرمين نايب رييس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس ششم، امروز در مجلس شوراي اسلامي در نطق پيش از دستور خود به طرح نظرات خود در خصوص پرونده‌ي زهرا كاظمي پرداخت. به گزارش خبرنگار پارلماني ايسنا، متن كامل نطق آرمين به شرح ذيل است:

در جريان رسيدگي قضايي به پرونده‌ي قتل زهرا كاظمي، علي‌رغم آن‌كه مقتول در طول بازداشت خود در اختيار سه ارگان دادستاني، نيروي انتظامي و وزارت اطلاعات بوده است و مطابق گزارش هيات تعيين شده از سوي رييس جمهور ضرب و شتم منتهي به ضربه مغزي مي‌توانسته در هر يك از اين سه ارگان صورت گرفته باشد، فقط ‌٥ تن از پرسنل وزارت اطلاعات، دو زن نگهبان، يك پزشك زندان و دو بازجو بازداشت شدند.
در همان زمان عرض كردم كليه‌ي افرادي از اين سه ارگان كه در مدت بازداشت زهرا كاظمي با متهم ارتباط داشته‌اند بايد مورد بازجويي قرار گيرند. محدود كردن عرصه‌ي تحقيق و بازجويي به پرسنل يكي از اين سه ارگان امري نگران كننده و موجب انحراف مسير رسيدگي است و اين مسير به هر نتيجه‌اي برسد افكار عمومي را قانع نخواهد كرد.
علي‌رغم اعلام اين نگراني‌ها و هشدارها جريان ادامه يافت تا دو روز قبل دادستاني انقلاب طي اطلاعيه‌اي از اتهام دو تن از بازجويان وزارت اطلاعات خبر داد.
وزارت اطلاعات در واكنش به اين اقدام با صدور اطلاعيه‌اي ضمن تكذيب ادعاي دادستاني، از تحقيقات و اسناد و مداركي دال بر حقيقت ماجرا و تلاش عده‌اي براي انحراف آن خبر داد.
پيرو صدور اين دو اطلاعيه، كميسيون اصل ‌٩٠ مجلس شوراي اسلامي از مسؤولان وزارت اطلاعات و قوه‌ي قضاييه براي حضور در كميسيون و بررسي موضوع دعوت به عمل آورد.
كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي نيز در اقدامي مشابه از مسؤولان وزارت اطلاعات جهت ارائه‌ي توضيحات لازم درباره‌ي اين پرونده دعوت به عمل آورد. اين دو جلسه روز گذشته برگزار شد و دادستان عمومي و انقلاب تهران و مسؤولان ديگر قضايي از حضور در مجلس و اداي توضيحات خودداري كردند.
هر چند مخبران دو كميسيون اصل ‌٩٠ و امنيت ملي و سياست خارجي، وظيفه‌ي اطلاع‌رساني از مذاكرات جلسات اين دو كميسيون را بر عهده دارند و مخبر كميسيون اصل ‌٩٠ نيز روز گذشته طي مصاحبه‌اي گزارش جالبي از جلسه‌ي اين كميسيون را ارائه كردند، اما اينجانب در نطق قبل و نيز مصاحبه‌هاي پس از آن درباره‌ي پرونده‌ي قتل زهرا كاظمي به ملت شريف و آگاه ايران وعده كردم در صورتي كه جريان رسيدگي به اين پرونده به انحراف كشيده شود و به جاي كشف واقعيت و بيان حقيقت تلاش‌ها مصرف آن شود عاملان و آمران اين فضاحت به حاشيه‌ي امن برده شوند و آبرو و مصالح كشور هزينه‌ي برخي افراد و مقامات گردد، حقايق را خواهم گفت.
آنچه اكنون مي‌گويم نه تحليل سياسي است و نه فرضياتي مبتني بر حدس و گمان، بلكه مستند است به اطلاعات موثقي كه مقامات بلندپايه‌ي وزارت اطلاعات در جلسات روز گذشته ارائه داده‌اند.
‌١- زهرا كاظمي با مجوز رسمي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي براي تهيه‌ي عكس از زندگي روزانه‌ي مردم وارد ايران مي‌شود. وي روز ‌٢/٤/٨٢ در مقابل درب زن اوين در حال تهيه‌ي عكس از تجمع خانواده‌ي بازداشت‌شدگان، با ضرب و شتم دستگير مي‌شود. او كه خود يك ايراني تبعه‌ي كانادا است پيش از [اين] نيز براي تهيه‌ي گزارش بارها به ايران سفر كرده و فاقد هر گونه سوء سابقه و يا اتهام جاسوسي بوده است.
‌٢- وي از زمان دستگيري تا انتقال به بيمارستان سينا در ‌٢٠ دقيقه بامداد روز ‌٦/٤/٨٢ در اختيار سه ارگان به شرح زير قرار گرفته است: روز اول در اختيار دادستاني، از روز ‌٣/٤/٨٢ تا ساعت ‌٥ بعد از ظهر روز ‌٥/٤/٨٢ در اختيار نيروي انتظامي، روز ‌٥/٤/٨٢ به مدت ‌٤ ساعت در اختيار دادستاني، از ساعت ‌٤٥/٢١ روز ‌٥/٤/٨٢ در اختيار وزارت اطلاعات.
‌٣- از آغاز دستگيري بدون هرگونه دليل و مدركي از سوي دادستاني، متهم به جاسوسي و نتيجه بازداشت مي‌شود. به معاونت ضدجاسوسي وزارت اطلاعات اعلام و درخواست مي‌شود متهم را تحويل بگيرند. وزارت اطلاعات كه احتمال جاسوسي را در مورد متهم بسيار ضعيف مي‌داند اعلام مي‌كند ضرورتي به دستگيري نيست. متهم به محل اقامت خود در تهران راهنمايي ‌شود بازجويي در محل اقامت از وي انجام خواهد شد.
‌٤- علي‌رغم نظر كارشناسي وزارت اطلاعات، دادستان متهم را به اطلاعات نيروي انتظامي تحويل مي‌دهد. مشاور حقوقي وزارت پس از اطلاع از اين امر به دادستاني اعتراض مي‌كند كه متهمان به جاسوسي فقط بايد به ضدجاسوسي وزارت تحويل داده شوند و نه هيچ ارگان ديگر. حال كه وي دستگير شده بايد به اطلاعات تحويل شود. لذا متهم ساعت ‌٥ روز ‌٥/٤/٨٢ به دادستاني عودت و ساعت ‌٤٥/٢١ همان روز به وزارت اطلاعات تحويل مي‌شود.
‌٥- در تحقيقات وزارت اطلاعات مشخص مي‌شود متهم در دو مرحله مورد ضرب و شتم شديد قرار گرفته است. از آغاز دستگيري و در داخل زندان به دليل مقاومت در برابر ماموران و عدم تحويل وسايل خود از ناحيه‌ي راست صورت و سر مورد ضرب و شتم قرار مي‌گيرد. حالت تعادل خود را از دست مي‌دهد بلافاصله به بند ‌٢٤٠ منتقل مي‌شود. بنا به گزارش وزارت اطلاعات به شهادت شهود متعدد به هنگام انتقال به بند در اين مرحله متهم كاملا بي‌حال بود، به طوري‌كه ماموران زندان او را كشان كشان و با گرفتن دستان و پاها به بند مذكور منتقل مي‌كنند. شهادت شهود، نگهبانان و ماموران موجود است.
‌٦- اين ضربات به حدي نگران‌كننده بوده كه روز بعد وقتي متهم تحويل نيروي انتظامي مي‌شود ضارب كه هويت وي كاملا شناسايي شده و پرسنل يكي از سازمان‌هاي تحت پوشش قوه قضاييه است با نيروي انتظامي تماس و جوياي حال وي مي‌شود.
‌٧- پس از انتقال به بند، متهم از ساعت ‌٢٥/٢٢ دقيقه شب تا ‌٣٠/٢ بامداد روز ‌٣/٤/٨٢ توسط قاضي مرتضوي، معاون وي قاضي ارجمندي و يك نفر ديگر كه براي وزارت اطلاعات شناخته نشده مورد بازجويي قرار مي‌گيرد. از چگونگي اين بازجويي هيچ اطلاعي در دست نيست.
حضور غيرمتعارف دادستان عمومي و انقلاب تهران و معاون وي به مدت ‌٣٠/٤ ساعت در بازجويي متهم حكايت از انگيزه‌، حساسيت و علاقه‌ي شديد دادستان به اين پرونده دارد.
‌٨- متهم پس از تحويل به نيروي انتظامي در روز سوم تيرماه مورد بازجويي قرار مي‌گيرد و مطابق گزارش مكتوب نيروي انتظامي اعلام مي‌كند در دادستاني مورد ضرب و شتم قرار گرفته و از ناحيه‌ي بيني، انگشت دست و انگشت پا دچار شكستگي شده است.
‌٩- در گزارش اوليه‌ي بيمارستان به هنگام ورود متهم، آثار ضرب و جرح در بدن بيمار تهيه شده است.
‌١٠- پس از انتقال متهم به بيمارستان به علت ضربه‌ي مغزي، دادستاني تلاش‌هاي فراواني براي پنهان نگاه داشتن ماجرا به‌كار بسته است.
‌١١- مقامات وزارت اطلاعات مي‌گويند قاضي مرتضوي پيش از اعلام نظر كميته‌ي تحقيق منتخب رييس جمهوري گفته است: زهرا كاظمي سكته مغزي كرده است. اگر به چيز ديگري هم رسيدند به گردن اطلاعات انداخته خواهد شد و از مقامات اين وزارت مي‌خواهد اعلام كنند متهم جاسوس و خرابكار بوده است.
‌١٢- پس از آغاز رسيدگي قضايي به ماجراي قتل زهرا كاظمي و در مرحله‌ي تحقيق، قاضي پرونده وزارت اطلاعات را مامور تحقيق مي‌كند.
بر اساس تحقيقات وزارت، شهود و ناظران ماجرا شناسايي مي‌شوند، مورد سئوال قرار مي‌گيرند، مراحل ضرب و شتم، چگونگي آن و ضارب شناسايي مي‌شوند، و شهود نزد قاضي شهادت مي‌دهند.
‌١٣- بلافاصله روند تغيير مي‌كند، قاضي دستور توقف و عدم ادامه‌ي تحقيق را صادر مي‌كند. شهود به مدت دو روز جمع‌آوري و در قرنطينه قرار داده مي‌شوند. توجيه مي‌شوند تا شهادت را پس بگيرند، آنها را قانع مي‌كنند، فيلم از آنها مي‌گيرند، سپس نزد قاضي هدايت مي شوند تا اعلام كنند شهادت‌شان دروغ بوده است.
‌١٤- آقاي پزشكيان براي دستيابي به نتايج دقيق‌تر درباره‌ي زمان وقوع ضربات، كميته‌ي تخصصي پزشكي را مجددا تشكيل داده و اين بار بر اساس گزارش سي تي اسكن بيمارستان و ساير اطلاعات موضوع را بررسي مي‌كنند و به نتايج روشن‌تري مي‌رسد. من اين نتايج را قبلا طي مصاحبه‌اي اعلام كردم.
‌١٥- قاضي پرونده طي نامه‌اي به آقاي پزشكيان در مورد ادامه‌ي كار كميته‌ي تخصصي پزشكي و اعلام نظر جديد يا دقيق به وي اعتراض مي‌كند.
‌١٦- به گفته‌ي مقامات وزارت اطلاعات به پرسنل متهم و بازداشت شده‌ي وزارت اطلاعات در طول دوران بازداشت تلقين مي‌شده است كه بگويند متهم جاسوس بوده و خود زمين خورده است.
قاضي مرتضوي با بازداشت‌شدگان ملاقات و ضمن تعريف از آنها به عنوان افرادي حزب‌اللهي و معتقد به نظام و رهبري از ايشان مي‌خواهد كه اعلام كنند زهرا كاظمي جاسوس بوده است.
‌١٧- نگهبانان زندان كه ناظر و شاهد ماوقع بوده‌اند در اين مرحله به مكان‌هاي ديگر منتقل مي‌شوند و لوح كشيك دفاتر بند مخدوش و دست‌خورده است.
‌١٨- به گفته‌ي مقامات وزارت اطلاعات، آيت‌الله شاهرودي پس از اطلاع از نتيجه‌ي تحقيقات وزارت اطلاعات مي‌فرمايند صلاح نيست قوه‌ي قضاييه زير سئوال برود. باز همين منابع از ايشان نقل مي‌كنند كه فرموده‌اند ما و شما هر دو نظام هستيم، چه فرقي مي‌كند پرسنل كدام يك متهم شوند؟
‌١٩- مقامات قضايي هم گفته‌اند در شرايط فعلي صلاح نيست مسووليت متوجه ما شود، چون مخالفان ما در داخل ممكن است سوء استفاده كنند.
‌٢٠ - و بالاخره آن‌كه در اين ماجرا از آغاز يعني از زماني كه [به] ابتكار دادستان تهران، مديركل مطبوعات و رسانه‌هاي خارجي ملزم شد اعلام كند زهرا كاظمي سكته قلبي كرده است، تا امروز كه دو تن از پرسنل وزارت اطلاعات به عنوان متهم به قتل زهرا كاظمي از سوي دادستاني معرفي شده است، به مردم حقيقت گفته نشده است. جز در گزارش رييس جمهوري مردم.

والسلام عليكم و رحمه‌الله
ما اريد الا الاصلاح
و ما توفيقي الا بالله العزيز الحكيم