دکتر نظام الدين قهاری


دکتركاظم سامی
داغي كه هرگز كهنه نمي شود


ساعت 30 :11 چهارشنبه دوم آذر سال 1376، شخصي كه بر خود غلام همتي نام نهاده بود، در واپسين ساعات كار طبابت دكتر كاظم سامي وارد مطب وي شده و از همسر ايشان كه در روزهاي زوج مطابق معمول، به تنظيم اوقات و امور مطب مشغول بود، براساس وقت قبلي تقاضاي ملاقات با دكتر را مي كند.
در فاصله كوتاهي پس از راهنمايي وي به داخل مطب، با شنيدن فريادهاي دكتر سراسيمه از طبقه بالا (منزل) به پايين(مطب) مراجعه كرده و آن مرد را دشنه به دست و خون آلود دركنار فرق شكافته و پيكر غرق به خون دكتر مشاهده مي كند. قاتل كه تصور مي كرد، همسر ايشان منشي دكتر است از او مي پرسد: زن سامي كجاست؟ مي خواهم انتقام خلق كرد را از او بگيرم و.
در پي تحقيقات مسئولان امنيتي وانتظامي مشخص مي شود كه قاتل، فردي به نام محمود جليليان است كه به دليل تخلفات مكرر اداري، دوراني كه دكتر سامي رياست سازمان هلال احمر را عهده دار بوده است از اين سازمان اخراج و پس از استعفاي مرحوم سامي از رياست سازمان و انتخاب دكتر فيروز آبادي، مجدداً دعوت به كار مي شود.
روز پس از حادثه، در ساعت 15 :14 جنازه مردي كه علي الظاهر به دليل خودكشي در حمام برليان اهواز جان سپرده بود، پيدا مي شود كه حدود بيست روز بعد مشخص مي گردد وي (محمود جليليان ) همان غلام همتي (قاتل دكتر) است.
بنابراخبار جرايد در آن زمان، قاتل تعدادي شناسنامه جعلي، چند پاسپورت، مقداري فشنگ و با خود به همراه داشته است.
از آن زمان ـ دوره وزارت آقاي محتشمي در وزارت كشور ـ تاكنون ، معماي پر رمز و راز قتل دكتر سامي همچنان بدون پاسخ و پراز ابهام و سوال برجاي مانده است. مانند بسياري ديگر از موارد قتلهاي زنجيره اي، شايدروزي فرا رسد كه پرده از راز اين معماها برافتد ولي يقيناً داغ مرگ سامي و ديگر قربانيان، هرگز كهنه نمي شود.

پانزده سال از فاجعه جانگداز فقدان شهادت گونة‌ شادروان دكتر كاظم سامي مي گذرد. در اوايل آذرماه سال 67 موجودي بي رحم و مادون انسان در حالي كه دكتر مشغول طبابت و نسخه نويسي بود و هيچگونه وسيلة دفاعي نداشت، بادشنة آلوده ناگهان به او حمله كرد و مغز متفكر آن انسان شريف را از هم شكافت. از اين رو دوستان و ياران دكتر سامي، مرگ او را علي وار دانستند و قاتلش را به ابن ملجم قاتل حضرت علي (ع)، آن سفاك بي رحم، تشبيه كردند.
زنده ياد شهيد دكتر كاظم سامي، حضرت علي (ع) مقتدايش بود و همچون امام و پيشواي خود به شهادت رسيدو همچون آن حضرت پس از دو روز مبارزه براي زندگي دعوت حق را لبيك گفت و به سراي باقي شتافت.
انگيزة اين جنايت فجيع هرگز روشن نگرديد. و چيزي كه بر پيچيدگي و ابهام اين فاجعه افزود مرگ مشكوك قاتل، به فاصله چندروز،در يكي از حمامهاي اهواز بود. از سوي مقامات قضائي علت مرگ قاتل دكتر سامي خودكشي با طناب اعلام شد. در حالي كه گزارش پزشك قانوني بر خلاف اين امر گواهي دارد.
طي آن گزارش و آن چنان كه جسته و گريخته به گوش رسيد. قاتل قبل از خودكشي شدن ! به روش ديگري به مرگ غير طبيعي از دنيا رفته بود. به هرحال علت و انگيزة هردوي اين مرگها ناشكافته، ناگفته و نهفته باقي ماند. باقي ماند تا در روزي يا روزگاري ديگر پرده از روي حقيقت كنار رود و همراه ديگر قتل هاي مشابه رازها آشكار گردد و آمرين اصلي رسوا گردند.
با مرگ دكتر كاظم سامي ايران يكي از فرزندان لايق، باهوش و زيرك و كاردان خود را از دست داد. شهيد فقيد، يكي از با تقواترين و پاك دامن ترين مردان اين سرزمين بود و براي دوران سازندگي و پيشرفت پس از جنگ و درجهت رفع نابساماني هاي اقتصادي و اجتماعي آمادگي داشت كه مديريت و لياقت بارزي ازخود بروز دهد. مرحوم دكتر سامي با كوشش و پشتكار دوران سخت تحصيل را گذارنده بود و با رنج و زحمت مردم محروم آشنايي كامل داشت.
از اين رو در كسوت پزشكي هم فداكاري و از خود گذشتگي بي شائبه اي نشان مي داد و بيماراني كه به او مراجعه مي كردند و يا توسط او تحت درمان قرار مي گرفتند از وجدان پاك و طبابت بي آلايش او خرسند و راضي مي گشتند. دكتر سامي مسلماني با ايمان و پاك نهاد بود و به اعمال مذهبي و شعائر اسلامي ايماني وافر داشت. هيچگاه عبادات خالصانه اش ترك نمي گرديد و در دستگيري از نيازمندان از هيچ لحاظ چه با قلم قدم يا دم مسيحا نفس خود كوتاهي نمي كرد. در دستگيري از محتاجان كوشا و همواره پيش قدم بود آن فقيد سعيد. در مبارزات سياسي و اجتماعي با رژيم پهلوي دست كمي از مبارزان و مجاهدان صادق آن زمان نداشت.
به همين دليل چند سالي در زندان گذراند. در دوران انقلاب اسلامي هم چون يك مومن فروتن به انقلاب مردم و رهبر خود، آنچه در توان داشت براي پيشبرد پيروزي و به ثمر رسيدن انقلاب در طبق اخلاص نهاد.
وبعد از انقلاب نيز بدون هيچ گونه ترديد مسئوليت سنگين وزارت بهداري را به عهده گرفت و انقلابي ترين برنامه براي رفع كمبودها و نابساماني هاي بهداشتي و درماني كشور ارائه داد . آن مرحوم به تذكر است، در تمام مدت وزارت و بعداً هم در كسوت وكالت مجلس از حقوق بيت المال استفاده نكرد و كليه خدمات اجتماعي و مردمي را مجاني عرضه مي داشت و در نهايت جان خود را هم به رايگان فدا كرد.
از دكتر كاظم سامي دو فرزند باهوش وذكاوت باقي مانده كه هردو با تاسي از پدر در زير سايه مادري فداكار مراتب و مدارج عملي را طي كرده و در مقام پزشك متخصص و دندانپزشك به خدمت هموطنان خود مشغولند.
با آرزوي موفقيت بيشتر براي بازماندگان آن شهيد سعيد و تقاضاي رحمت الهي براي روح پر فتوح آن مرحوم، به پاس جاودان ساختن خاطره دكتر كاظم سامي بايد اذعان كرد.
صبر بسيار ببايد پدر پير فلك را
تا دگر مادر گيتي چوتو فرزند بزايد